Buket Akdol

Buket Akdol has been giving Tango lectures and performing shows since 2006. She gives all-levels of workshops, regular classes,women technique classes, private lessons and organizes special theme tango events.

Buket studied international relations and also economics as double major in Istanbul University.  She has PhD degree on Business Management and she is working as Assistant Professor in Faculty of Economics in Istanbul University.

She started to dance with Turkish local dances in her primary school period.  In high school she started dancing Latin American dances.  She danced professionally in her university years, first experienced her stage performance at Istanbul University Show Group, made performances with Gürkey Pecussion Ensemble and went on tours with Icedance.

In 2004; started Tango Argentina at Istanbul University Dance Club with TangoMio lecturers.  She worked with İlkan Aydın.  Took women technique lessons from various Argentinian lecturers.  In order to improve capacity of her body and dance more flexible and aesthetic with correct techniques; she worked on body awareness via ballet, pilates, various kind of modern dance and yoga classes.  Taking her tango technique to an upper level, she went to Buenos Aires several times.

In 2012, she went Buenos Aires again, participated Mundial Tango Salon 2012, and became finalist of Mundial Tango Salon 2012 with Daniel Arias.  She is the first Turkish dancer who dance in the final stage of Mundial.

Buket is also a social entrepreneur of tango. She was one of the founder of Caminito Tango Cafe which was the first Tango Cafe of Turkey in 2010.  In 2011 she opened the first and only tango and style blog, and share her class resumes, styling ideas and else.  She published the first tango magazine of Turkey that is called “Lapiz” and is distributed free of charge from 2013 to 2015.

 

Buket Akdol 2006 yılından itibaren tango dersleri vermekte, performanslar sergilemekte, özel dersler, kadın tekniği gibi özel konulu tango atölyeleri ve özel tango etkinlikleri düzenlemektedir.

İstanbul Üniversitesi uluslararası ilişkiler ve çift anadal olarak iktisat eğitimi alan Buket, İşletme alanında doktorasını tamamlamıştır.  Halen Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Yard. Doç. Dr. ünvanı ile öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Dansa ilköğretim yıllarında halk dansları ile başlamış, lisede latin amerikan danslarıyla ilgilenmiş ve üniversite yıllarında profesyonel dansçı olarak sahne performansları gerçekleştirmiştir. Gürkey perküsyon ve Icedance turneleri yaptığı işler arasındadır.

2004 yılında Istanbul Üniversitesi Dans Klübünde TangoMio eğitmeni İlkan AYdın ile tangoyla tanışmıştır. Pek çok Arjantinli eğitmenden kadın tekniği dersleri almıştır. Esnek ve estetik dans edebilme kapasitesini geliştirmek için bale, pilates, pek çok tür modern dans ve yoga sınıfları ile vücud farkındalığı çalışmıştır.

Dansını daha üst seviyelere taşımak için pek çok defa Buenos Aires’e giden Buket, 2012 yılında Arjantinli eğitmen Daniel Arias ile Mundial Tango Salon Dünya Şampiyonası’na katılmış ve finalist olmuştur.  Buket Mundail yarışmalarında finale yükselebilen ilk ve tek Türk dansçıdır.

Buket aynı zamanda tango konusunda bir sosyal girişimcidir. 2010 yılında Türkiye’nin ilk tango kahvesi Caminito Tango Cafe’nin kurucuları arasında yer aldı. 2011’de ilk ve tek tango ve stil bloğunu kurmuştur ve orada birikimlerini paylaşmaktadır. 2013 yılında basılmaya başlayan ve ücretsiz dağıtılan Türkiye’nin ilk tango dergisi Lapiz’i gazeteci S. Hazal Ocak ile beraber çıkarmaktadır.

MY BUENOS AIRES SECRETS ON “Gancho”da BsAs sırlarım

BEA TV’de Tango sohbetimiz

CLASS RESUMES IN Caminito’daki Ders Tekrarları

TANGO SALON SEMINER RESUME WITH Daniel Arias ile seminer özeti

CLASS REVIEW OF APRIL – Nisan Ayı Ders Tekrarları

CLASS REVIEWS OF FEBRUARY & MARCH – Şubat & Mart 2012 Ders Tekrarları

CLASS REVIEWS OF DECEMBER 2011 – Aralık Ayı Ders Tekrarları

CLASS REVIEWS OF NOVEMBER – Kasım Ayı Ders Tekrarları

STYLISH TANGO

Go to Top